Fundusze Inwestycyjne

Każdy, kto dysponuje dodatkowym kapitałem lub posiada oszczędności chciałby, żeby jego pieniądz „pracował” i przynosił wymierne korzyści. Niskie oprocentowanie na tradycyjnych bankowych lokatach, niestety nie daje takich szans. Czy jest inna możliwość?

Dla kogo fundusze inwestycyjne?

Fundusze InwestycyjneZ takiej formy pomnażania swoich oszczędności może skorzystać niemal każdy. Żeby inwestować w ten sposób nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy. A ta najczęściej wymagana jest przy inwestowaniu alternatywnym innego rodzaju. Wino, złoto, sztuka. Chcąc zarobić i osiągnąć sukces w tych sektorach rynku nieodzowna jest ich znajomość. Decydując się na inwestycję w fundusz lub fundusze nie trzeba czytać i analizować skomplikowanych wykresów i tabel. Robią to za nas inni. Jako inwestorzy mamy możliwość wyboru i dopasowania oferty do naszych potrzeb. W zależności od stopnia ryzyka i planu inwestycyjnego możemy wybrać krótko lub długoterminową perspektywę zarabiania.

Kto i jak inwestuje?

Decydując się na ulokowanie środków finansowych w fundusze inwestycyjne powierzamy nasz kapitał osobom trzecim oraz instytucjom wyspecjalizowanym w tego typu działaniach. Kto do nich należy? Przede wszystkim krajowe i zagraniczne banki, firmy ubezpieczeniowe oraz inne instytucje. Warunkiem koniecznym, w przypadku tych ostatnich jest dysponowanie odpowiednim doświadczeniem i wiedzą w zarządzaniu pozyskanym kapitałem. Opierając się na określonych zasadach, zarządzający inwestują w instrumenty finansowe dostępne na rynku, czyli akcje, obligacje lub bony skarbowe.

Jakie fundusze inwestycyjne wybrać?

W dużym uproszczeniu istnieją dwa typy funduszy. Te, które oparte są na niskim stopniu ryzyka, innymi słowy bardziej „bezpieczne”. Ich oprocentowanie porównywalne jest z bankową lokatą. Procent w skali roku tych, które charakteryzują się wyższym stopniem ryzyka jest nieco większy. Fundusze inwestycyjne – ranking. Warto sprawdzić bilans zysków i strat poszczególnych funduszy. Pokazanie notowań na tle innych ułatwi nam dokonanie właściwego, dopasowanego do naszych oczekiwań wyboru.

Fundusze Inwestycyjne
Dywersyfikuj i czuj się bezpiecznie.


Rzeczą oczywistą jest ryzyko wkalkulowane w kapitał „pracujący” na inwestycyjnym rynku. Można je zminimalizować różnicując swój portfel inwestycyjny. Wystarczy zainwestować posiadany kapitał w różne fundusze inwestycyjne. Jeden będzie przynosił zyski a na innym, w tym samym czasie, możemy odnotować straty. Dzięki ulokowaniu środków w różnych segmentach tego rynku możemy liczyć na bardziej „stabilny” dochód.


Zdjęcia źródło: http://www.sxc.hu/


Podobne tematy: