kokos.pl

Planujemy remont mieszkania, czy kupno nowego samochodu a nie mamy odpowiednich funduszy. Bank ze względu na niskie dochody odmówił nam pożyczki. Co wtedy? Możemy skorzystać z coraz bardziej popularnych pożyczek społecznościowych, takich jak kokos.pl.

Skąd moda?

Kokos.pl - pożyczki społecznościowe Pożyczki społecznościowe przywędrowały do Polski z Wielkiej Brytanii. Istotą social lending jest zawieranie transakcji bezpośrednio przez osoby zainteresowane. Odbywa się to za pomocą stron internetowych. Cechą charakterystyczną pożyczek dokonywanych w takiej formie jest brak jakiegokolwiek pośrednictwa instytucji finansowych. Ten nowy trend pojawił się w Polsce w roku 2008. Od tego czasu platformy pożyczkowe tego typu powstają jak grzyby po deszczu. Jedną z nich jest kokos.pl.

Jak to działa?

Wszystko zależy od tego, czy to my chcemy pożyczyć pieniądze od kogoś, czy pożyczamy komuś. Pożyczkę w serwisie kokos.pl może otrzymać zarówno osoba prywatna oraz firma. Istnieją dwa rozwiązania. Możemy „wystawić aukcję”, czyli poinformować potencjalnych inwestorów o warunkach na jakich chcemy otrzymać pożyczkę. Najważniejsze informacje, jakie powinny się znaleźć w takiej ofercie to kwota pożyczki, liczba rat oraz oprocentowanie. Co dalej? Czekamy na odpowiednią ofertę. Aukcję trzeba regularnie monitorować, odpowiadać na pytania, po to, żeby udokumentować swoją wiarygodność jako pożyczkobiorcy. Przecież od tego tak naprawdę zależy, czy inna osoba lub firma pożyczy nam pieniądze. Jeżeli to my chcemy pożyczyć komuś określoną kwotę korzystamy z tzw. oferty pożyczki. Jako inwestorzy zarabiamy na spłatach odsetek przez pożyczkobiorcę.

Kilka słów o pieniądzach i ryzyku

Kokos.pl - social lendingNa polskim rynku istnieje kilka serwisów pożyczkowych. Najpopularniejsze z nich to: kokos.pl, finansowo.pl, sekrata.pl, zakra.pl i pożycz.pl. Wspomniane serwisy pożyczają pieniądze zgodnie z zasadami pożyczek społecznościowych i działają w podobny sposób. Różnią się wielkością zawieranych transakcji oraz stosowanymi rozwiązaniami związanymi z ochroną klientów. Są serwisy, które stosują zabezpieczenia w postaci usług windykacyjnych. Są też takie, jak kokos.pl, które oferują klientom możliwość skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia. Niestety w praktyce oznacza to, że jeżeli z takiej formy nie skorzystamy, to w przypadku nieuczciwego pożyczkobiorcy, jesteśmy zdani na siebie.

Pożyczki społecznościowe stanowią część szerszej dziedziny, która powoli zaczyna rozwijać się w kraju nad Wisłą. Sharing economy. Ideą jest wymiana wszelkiego rodzaju dóbr osobistych pomiędzy internautami. Z takiej formy korzystają zwłaszcza ci, którzy z różnych względów są ignorowani przez instytucje bankowe.

Jak podaje gazeta Newsweek w serwisie kokos.pl, przez pięć lat funkcjonowania użytkownicy pożyczyli blisko 90 milionów złotych!


Zdjęcia źródło: http://www.sxc.hu/


Podobne tematy: