Najczęstsze pytania o Giełdę prywatną
Wielu naszych inwestorów zadaje pytania o Giełdę prywatną. Wychodząc im naprzeciw, przygotowaliśmy odpowiedzi na te najczęściej zadawane. Informacje są dostępne również w aplikacji Pro-Zysk.
- Co to jest giełda prywatna?
To platforma, której celem jest umożliwienie kupna / sprzedaży praw majątkowych do pożyczek pomiędzy inwestorami, którzy korzystają z Pro-Zysku.
- Jak otrzymać dostęp do giełdy prywatnej?
Po upływie 6. miesięcy od momentu przystąpienia do Pro-Zysku na koncie inwestora pojawi się możliwość zamówienia „Umowy korzystania z Systemu Sprzedaży Pożyczek”.
Gdy formalności zostaną dokończone, Inwestor będzie widzieć nową zakładkę na swoim koncie.
- Jakie pożyczki można sprzedać na Giełdzie prywatnej?
Inwestor może wystawić praktycznie każdą pożyczkę na sprzedaż.
Wyjątek stanowią:
- pożyczki windykowane (są odpowiednio oznaczone)
- oraz takie, od udzielenia których minęło mniej niż 30 dni.
- Gdzie są oferty od potencjalnych kupców sprzedawanej pożyczki?
Wszystkie informacje są dostarczana mailowo. W zakładce Moje Oferty wylistowane są wszystkie sprzedawane pożyczki.
- Czy sprzedawaną pożyczkę można wycofać ze sprzedaży?
Sprzedający ma możliwość wycofania oferty i/lub zmiany ceny w każdym momencie, o ile nie została w tym czasie zakupiona.
Ma również możliwość wycofania pożyczki, a później wystawienia jej ponownie na Giełdę (np. po zmianie ceny).
- Do kiedy jest ważna oferta?
Oferta jest ważna do momentu:
- dokonania wpłaty przez Pożyczkobiorcę
- lub wycofania jej przez Sprzedającego.
Więcej informacji
W przypadku dokonania wpłaty przez pożyczkobiorcę oferta jest anulowana (wycofana z giełdy), a kwota wpłaty wpływa na konto Sprzedającego. Sprzedający może wystawić ofertę raz jeszcze z uwzględnieniem wpłaconej kwoty, – czyli z uwzględnieniem jej aktualnej wartości.
Zanim oferta zakupu przez Kupującego zostanie przyjęta system sprawdzi, czy w międzyczasie nie zmieniła się wartość oferty, czy nie została wycofana, czy nie zmienił się jej status - jeśli wystąpiła którakolwiek z tych sytuacji Kupującemu zostanie wyświetlony stosowny komunikat. Oferta zakupu może zostać odrzucona, jeśli dojdzie do spłaty pożyczki zanim informacja o przyjęciu oferty zostanie zarejestrowana w systemie.
Jeśli Pożyczkobiorca dokonał wpłaty, a w tym samym czasie pożyczka została zakupiona, wpłatę otrzymuje Kupujący po dokonaniu przelewu zgodnego z Ceną zakupu danej pożyczki. Jeśli kupujący nie dokona przelewu to oferta zostaje anulowana, a wpłatę otrzymuje Sprzedający.
W przypadku braku dokonania spłaty bieżącej raty pożyczki przez Pożyczkobiorcę i zmiany statusu pożyczki na windykację, oferta jest anulowana.
- Co z podatkiem po kupieniu pożyczki przez Giełdę prywatną?
Jest dokładnie tak, jak w przypadku zakupu ofert wystawionych przez firmę: Kupujący jest zobowiązany do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z podatku PCC do 14 dni od daty zakupu pożyczki.
- Co z dokumentami kupna-sprzedaży?
Po zakupie oferty obaj Uczestnicy (Kupujący i Sprzedający) mają możliwość wydrukowania „Umowy przeniesienia praw majątkowych” – Sprzedający drukuje ją z zakładki „Pożyczki zakończone”, a Kupujący z zakładki „Pożyczki trwające”.
Pełna instrukcja jak wystawić pożyczkę na sprzedaż oraz jak kupić pożyczkę na Giełdzie prywatnej jest dostępna dla zalogowanych inwestorów w zakładce Pomoc.